Nalewki ziołowe, takie jak np  nasze gorzkie trawienne Digestive bitters to płynne ekstrakty ziołowe, które przyjmuje się doustnie. Nalewki to produkty, w których jako rozpuszczalnik używa się czegoś innego niż woda. Za pomocą rozpuszczalnika, takiego jak alkohol można wydobyć znacznie większą ilość substancji leczniczych z rośliny i zachować te substancje znacznie dłużej niż w przypadku ziół suszonych czy sproszkowanych. Alkohol jest najbardziej tradycyjnym sposobem wytwarzania nalewek i działa również jako skuteczny środek konserwujący. Nalewki ziołowe mają długą trwałość - około 3 lat - i zachowują świeżość i siłę leczniczą roślin. Nalewki na bazie alkoholu mają długą trwałość, jeśli przechowuje się je w szafce lub z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Ile czasu zajmuje, zanim nalewka zacznie działać?
Czas działania nalewki zależy od rodzaju zioła. Niektóre nalewki zaczynają działać szybciej, zwłaszcza te wykonane z aromatycznych ziół, takich jak melisa, która ma działanie relaksujące. Inne nalewki, które są bardziej odżywcze i wzmacniające (jak zioła adaptogenne, wspierające naturalną odporność organizmu czy woływające na układ hormonalny), mogą wymagać kilku tygodni regularnego stosowania, zanim zauważysz ich efekty.


Ile kropli/mililitrów nalewki powinienem przyjmować i jak często?
Ponieważ nalewka jest stężonym ekstraktem, nie trzeba jej dużo. Zazwyczaj wystarczy od 5 do 10 mililitrów miesanki skomponowanej z kliku ziół i 20-40 kropli nalewki z pojedynczego zioła. Niektóre ziołowe nalewki można przyjmować kilka razy dziennie. W przypadku gorzkich nalewek sugerujemy spożywanie ich 15 minut przed posiłkami, nie rozcieńczając ich - celem jest odczucie gorzkiego smaku, który pobudza układ trawienny (można rozcieńczyc w małej ilości wody , jeżeli smak gorzki jest zbyt mocny).
Wszystkie pozostałe mieszanki ziołaowe należy rozcieńczyć w ok 50-100 ml chłodnej wody- dokładne dawkowanie każdego produktu podane jest w opisie mieszanki i na etykiecie produktu.
Zawsze należy stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania na opakowaniu i skonsultować się z lekarzem przed użyciem, jeśli jest się w ciąży, karmi piersią lub ma się jakiekolwiek inne schorzenia zdrowotne.

Nie jestem zwolennikiem spożywania alkoholu... Rzeczywiście, ilość alkoholu w każdej porcji jest bardzo niewielka, biorąc pod uwagę dawkę produktu i procentowy udział alkoholu. 1/4 łyżeczki gorzkich ziół o zawartości alkoholu 30-35% to około 1/12 łyżeczki alkoholu (8,333...% zalecanej porcji, czyli 0,41 ml etanolu) - porównywalne do zawartości 2,4 ml etanolu w 500 ml butelce kombuchy.

PAMIETAJ NALEWKI DZIAŁAJA TYLKO WTEDY KIEDY JE PRZYJMUJESZ